Ухил водостічного жолоба - повна інструкція від Almet

Ухил водостічного жолоба

Впевненість у тому, що будівля прослужить довгі роки без ризику руйнування стін, даху та фундаменту, дає грамотне проектування та монтаж водостічної системи. Кожен елемент конструкції має бути ретельно підібраний і правильно розташований. Особливе значення має ухил ринви, від якого залежить ефективність відведення дощової води з даху. Усім, хто планує реконструкцію або будівництво будинку, варто вивчити нашу статтю, яка описує нюанси розрахунку кута, під яким мають бути поглиблення.

Для чого необхідний ухил водостоку

Водостічна система відноситься до обов'язкових елементів облаштування покрівлі, без неї неможливо гарантувати безпеку та тривалий термін експлуатації споруди будь-якого призначення. Але не всі розуміють, як велику роль у відведенні води з даху грає ухил водостоку.

Саме завдяки похилому положенню жолобів вода переміщається в потрібному напрямку, а саме – до вирви, з якої трубами виводитись у дренаж або на землю. Якщо ухил буде недостатнім, то рідина буде накопичуватися, що може призвести до протікання і підтоплення основи будинку. У свою чергу, надмірний нахил призведе до надто інтенсивного навантаження на інші елементи системи, зокрема вода почне переливатися через краї вирви.Приділивши належну увагу визначенню правильного становища жолобів, надалі можна розраховувати на те, що водостічна система відмінно справлятиметься зі своїми функціональними завданнями, а саме:

 • попереджати перезволоження ґрунту, що здатне призвести до руйнування фундаменту;
 • вчасно відводити атмосферні опади із поверхні даху;
 • забезпечувати комфортні умови перебування у приміщенні (не буде відчуття вогкості);
 • забезпечувати тривале збереження екстер'єрної композиції у первісному стані та економію грошей на ремонті фасаду;
 • здійснювати збирання талої води для побутових потреб, наприклад, поливу городу, саду.

Стандартний кут нахилу

Існує діапазон значень, що вважається стандартним, і нього потрібно орієнтуватися насамперед. Мінімальний нахил повинен становити 1 мм, а максимальний – 7 мм за кожен метр довжини каналу, через який переміщується вода. Розбіг досить великий, відповідно, кожному домовласнику доводиться вирішувати, який ухил водостоку буде ідеальним для нього. Увага слід звернути на:

 • площу схилів;
 • обсяг опадів, що випадають у вашій місцевості;
 • кількість точок збирання.

Якщо у вашому регіоні часто йдуть дощі, а зими – снігові, краще орієнтуватися на максимальний показник. При будівництві будинків у місцевості, де опади – це рідкість, можна обмежитись невеликим кутом.

Як виставити кут нахилу

Кут можуть позначати в міліметрах або градусах. Перший варіант найпоширеніший, оскільки так зручніше робити розрахунки монтажних розмірів водостічної системи. Наприклад, якщо потрібно забезпечити 5-міліметровий ухил водостоку на 10 метрів карниза, краї жолобів повинні знаходитися по відношенню до вертикалі на відстані 5 см.

Щодо самого процесу встановлення, то він проходить у кілька етапів:

 1.  Фіксація кронштейнів, які підтримують лотки, починаючи з верхньої точки будь-якого краю карнизу.
 2. Переміщення точки кріплення з іншого боку на 5 см (цифра залежатиме від того, який потрібний кут).
 3. З'єднання розташованих по різні боки точок за допомогою шпагату або мотузки. Це дозволяє сформувати кут 5 мм.
 4. Закріплення проміжних фіксаторів із кроком приблизно 50-60 см.

Про водостік та його компоненти

Незважаючи на легкість проектування, підібрати елементи водостоку і правильно їх встановити буває нелегко. Проблем кілька: велика кількість комплектуючих, відсутність розуміння важливості розрахунку нахилу жолобів, нестача знань та навичок монтажу. Щоб процес був швидким, а результат саме таким, як ви хотіли, потрібно спочатку визначитися з складовими системи. До основних деталей відносяться:

 • труби;
 • вирви;
 • відливи.

Для їх фіксації та забезпечення працездатності використовуються трійники, коліна, обводи, внутрішні та зовнішні кути. Допоміжними компонентами вважаються кронштейни, хомути, ущільнювачі, заглушки, муфти та листовловлювачі (решітки, які затримують сміття).

Про необхідність розрахунку ухилу

Фактично ухил ринви водостоку дозволяє використовувати силу гравітації для усунення ризиків, пов'язаних із накопиченням опадів на даху. Від нього залежить швидкість водного потоку та навантаження на інші комплектуючі системи. Якщо безвідповідально поставитися до визначення даного параметра, можна зіткнутися з такими неприємностями:

 • перелив через краї, заливання стін та фасадного декору;
 • застоювання води у лотках та у перспективі засмічення всього водостоку сміттям;
 • перевантаження труб та розгерметизація системи.

Види систем  водостічного жолоба

Класифікувати водовідведення можна за різними параметрами:

 1. За пропускною здатністю виділяють малі та великі системи з трубами діаметром 90 мм та 100 мм, а також жолобами діаметром 125 мм та 150 мм відповідно.
 2. За матеріалом розрізняють металеві та пластикові конструкції. Другі дешевші, але менш міцні, а перші – довговічні та надійні, але обходяться дещо дорожче.

Проектування ухилу водостічного жолоба

Найкраще зайнятися розрахунками паралельно із продумуванням архітектури будинку. Звичайно, визначати доведеться не тільки ухил водостічної системи, але також ширину каналів, розміри вирви, кількість точок відведення води і т.д. Але час та зусилля будуть витрачені не дарма, адже надалі ви зможете бути впевненими, що дах та весь будинок будуть захищені від атмосферних опадів. Найзручніше користуватися готовими таблицями або проконсультуватися у експерта – менеджери нашої компанії завжди раді допомогти з розрахунками та підбором компонентів водостоку.

Комментарии

Написать комментарий